Čo je to brušná diastáza
(diastasis recti)?

S témou brušnej diastázy sa mnoho žien nestretne, kým si neprejde prvým pôrodom. Po pôrode veľa žien túži mať brucho čim skôr naspäť “v pôvodnej forme”. Niekedy však aj týždne po pôrode, je brucho viditeľne väčšie, nohavice stále nesedia, a to aj napriek tomu, že pôvodná váha je naspäť a pri niektorých pohyboch zrazu vidno vypuklinu v strede brušných svalov. Tá vypuklina sa volá diastáza. Prečo vzniká a ako s ňou skoncovať, si vysvetlíme v článku. 

Priamy brušný sval je popretkávaný väzivom (linea alba). Vďaka tomu má svoj charakteristický “tehličkový tvar”. Ale práve kvôli tomu, či už oslabením priamych brušných svalov, či už tlakom rastúcej maternice počas tehotenstva dochádza k rozostúpeniu svalov a tým pádom vzniká brušná diastáza. Najčastejšie sa s ňou stretávame práve počas tehotenstva a po pôrode, ale nie je to záležitosť len žien. V niektorých prípadoch sa vyskytuje u malých detí, pokiaľ ešte nemajú dostatočne “silné bruško” alebo aj u pánov s “pivným bruchom” a oslabenými svalmi (najväčšiu diastázu za moju prax som videla práve u muža). 

To, či máte diastázu, si orientačne viete zistiť aj sami. Ľahnite si na chrbát, pokrčte si kolená, chodidlá si ä oprite o zem. Prsty si dajte do oblasti pupka a zľahka zdvihnite hlavu. Pokiaľ pocítite priehlbinku pod prstami , máte diastázu. Toto isté opakujte aj v oblasti nad a pod pupkom. Diastáza sa môže vyskytovať v rôznych častiach priameho brušného svalu. Samozrejme toto je len veľmi všeobecný popis a pre presnejšie vyšetrenie je potrebné navštíviť odborníka. 

Okrem estetického hľadiska, so sebou diastáza prináša aj iné problémy. Bolesti v brušnej a panvovej oblasti ale hlavne v oblasti spodného chrbta. Tieto problémy sú spôsobené preto, lebo brušné svaly spolu s bránicou a panvovým dnom sú súčasťou hlbokého stabilizačného systému nášho tela. Pokiaľ čo len jedna časť nefunguje ako má, naše telo nám to dá pocítiť. 

Dá sa počas tehotenstva niečo robiť, aby sme znížili riziko zväčšenia diastázy? 

Áno, dá. Rozsah diastázy závisí od aktivít a tlaku, ktorý brušným svalom počas tehotenstva vytvoríte. Dobré je, ak sa vyhýbate pohybom, ktoré pripomínajú napríklad “brušáky”. Pokiaľ vstávate z ľahu z gauča či postele, spravte to cez otočenie na bok a vytlačenie sa rukami. Existuje aj mnoho cvikov, ktoré sú zamerané na komplexné posilňovanie tela a sú vhodné aj v tehotenstve. 

Viac ako 98% žien po pôrode má diastázu. Niektoré majú šťastie a diastáza sa “stratí” sama. Pre tie menej šťastné je tu rada: Treba začať čo najskôr. Čím skôr začnete, tým skôr a vo väčšej miere sa diastázy zbavíte. Po pôrode sa vyplavujú hormóny, ktoré pomáhajú zavinovať maternicu a taktiež urýchľujú rekonvalescenciu brušných svalov. Určite neodporúčam robiť po pôrode klasické “brušáky”, či “sklápačky”. Naopak nimi si diastázu môžete ešte zväčšiť. Jeden z prvých krokov v cvičení po pôrode je aktivácia tranzverzálneho brušného svalu (m. transversus abdominis) spolu so správnou aktivitou bránice. 

To, ako a ktoré brušné svaly začať aktivovať hneď po pôrode a mnoho ďalších vecí si môžete prísť nacvičiť do nášho zdravotníckeho zariadenia Feesio v Topoľčanoch. Ak Vás článok zaujal, sledujte aj naďalej stránku https://www.facebook.com/feesio alebo ak chcete skonzultovať alebo skontrolovať Váš stav alebo poradiť konkrétne cviky, radi Vás privítame v našom zariadení Feesio – centrum fyzioterapie v Topoľčanoch.