Tip na detské tenisky - alternatívu barefoot obuvi

Keďže som si všimla, že viacerí ľudia sa zaujímali o rôzne alternatívy k barefoot detskej obuvi, a tiež aj ja osobne som už dlhší čas hľadala nejakú alternatívu k barefoot teniskám pre menšie dieťa, rozhodla som sa s vami podeliť o moju najnovšiu skúsenosť s detskými teniskami.

V prvom rade je potrebné uviesť, že noha ako taká je veľmi zložitá. Delíme ju na prednožie, stredonožie a zánožie, obsahuje 33 kĺbov, ktoré musia navzájom spoločne správne pracovať kvôli prenášaniu síl pri chôdzi, tlmení nárazov a pod., a práve preto, aby noha mohla dobre fungovať, je dôležité, aby dieťa malo vhodné topánky a aby nožička mala na rozvoj a prácu dostatok priestoru.

Upozorňujem, že v texte uvádzam iba svoje názory na tieto konkrétne tenisky, tento článok nemá byť reklamou, jeho cieľom je len sprostredkovať moju skúsenosť s týmito teniskami.

Keď sa hovorí o detských teniskách, ktoré by mohli byť alternatívou k barefoot topánkam, najčastejšie sa hovorí o niekoľkých modeloch známych na našom trhu. Ja som však našla iné tenisky u jedného predajcu, ktorý má aj na Slovensku sieť športových predajní, ktoré by podľa môjho názoru mohli byť veľmi slušnou alternatívou k barefoot detským teniskám a zároveň sa mi páčil aj ich dizajn a cena.

Tieto tenisky ale majú jednu nevýhodu. A tože sú iba do veľkosti 24 (vnútornú dĺžku vložky som namerala 15,3 cm a šírku 6 cm avšak topánočka sa mi zdá o kúsok širšia) čiže sú pre menších chodcov.

A teraz k samotným teniskám a ich výhodám:

Tenisky sú už na prvý pohľad a “omak” mäkké, ohybné do všetkých strán a podľa môjho názoru by detská nožička mohla v nich dobre pracovať a rozvíjať sa. 

Podrážka je v jednej rovine, čiže nemá podpätok, a teda nemení sa zaťaženie nožičky. Veľa detských topánok má rozdiel medzi prednou a zadnou časťou podrážky, vďaka čomu sa prenáša zaťaženie na prednú časť nožičky, čo môže zlým spôsobom ovplyvniť biomechaniku chodidla. Väčšia záťaž na prednú časť nožičky môže viesť postupne k priečne plochej nohe, “špičkovaniu” atď. Plochým nohám som sa bližšie venovala v článku Aké faktory majú vplyv na vznik plochých nôh.

Tieto tenisky majú mierne pevnejší opätok (tá časť za pätou), čo je výhodou pre deti, ktorým členky padajú dovnútra (valgozity). Pätová a členková kosť by mali byť nad sebou, v osi, a keď padajú členky do vnútra, tak toto postavenie sa mení a môže dôjsť k zmenám v chodidle. 

Čo sa týka vložky, táto je tenká rovná a dá sa aj vybrať. Čiže dieťatko bude dostávať informácie z povrchu a mozog môže lepšie vyhodnocovať pohyb, zmeny ťažiska atď.

Špička je dostatočne široká a má aj celkom slušný tvar. Je síce mierne dvihnutá hore, ale keďže je podrážka mäkká, tak pri chôdzi došliapne na zem.

V neposlednom rade je pre mňa dôležitý aj vzhľad topánky, ktorý je podľa môjho názoru príjemný, športový a funkčný, pričom tenisky som videla v štyroch farebných prevedeniach: modré, ružové a dve trochu farebnejšie. hodnotím ich ako veľmi fajn alternatívu k barefoot teniskám:), aj keď samozrejme nič nie je úplný ideál a nie každému musia zaručene vyhovovať. Zatiaľ vyzerá, že sa páčia aj tomu, komu som ich kúpila a verím, že v nich nabehá veľa šťastných kilometrov.

Viac o tom, na čo sa zamerať pri výbere detských topánok, sa môžete dočítať aj v článku: Načo si dať pozor pri výbere (prvých) detských topánok.

Dúfam, že som pomohla niekomu, kto sa momentálne obzerá po niečom podobnom alebo sa nevie rozhodnúť.

Ak Vás článok zaujal, sledujte aj naďalej stránku https://www.facebook.com/feesio alebo ak chcete skonzultovať stav nožičiek Vášho dieťatka alebo poradiť ohľadne topánok, držania tela alebo správnej chôdze, radi Vás privítame v našom zariadení Feesio – centrum fyzioterapie v Topoľčanoch.