Starostlivosť o jazvy (nielen) po pôrode

Pôrod niekedy zanechá na našom tele stopy, ktoré by sme si želali čo najskôr a čo najlepšie odstrániť.

Môže ísť o strie, kilá navyše a v niektorých prípadoch aj jazvy. Síce sa hovorí o jazvách po cisárskom reze, ale po nástrihu či natrhnutí svalov panvového dna ostávajú jazvy tiež, o ktorých sa však už tak často nehovorí, a teda v tomto článku sa pokúsim jednoduchým spôsobom objasniť, čo sú to vlastne jazvy a ako sa o ne starať.

Čo je to jazva a prečo je starostlivosť o ňu dôležitá.Jazva je zrast tkaniva po poranení, ktoré ale už nezvykne byť plnohodnotné pôvodné tkanivo. Rozdiel jenajmä v tom, že nemá vlastnosti ako to pôvodné tkanivo, napr. býva znížená jeho elasticita, citlivosť atď. 

Jazvy po cisárskom reze sú svojím spôsobom špecifické, pretože pri cisárskom reze sa rez vedie cez všetky vrstvy tkaniva: kožu, podkožie, fascie, svaly, maternicu. Tých narušených vrstiev tkaniva je teda pomerne veľa. Jazvy, o ktoré nie je dôsledne postarané, sa častokrát hoja tak, že všetky resp. viaceré tieto vrstvy sa akoby zlepia dokopy. Na to, aby naše svaly mohli pracovať a fungovať normálne, je potrebné, aby tieto vrstvy boli voči sebe navzájom pohyblivé. Ak pohyblivé nie sú, ovplyvňuje to mnoho oblastí, ako napr.:

a) peristaltiku, prekrvenie orgánov

b) aktivitu svalov – svalové vlákna nemôžu byť pohyblivé a pracovať v rozsahu a sile, v akej majú, a teda naše telo si hľadá iné cestičky, aby mohlo fungovať, využíva iné svaly, ktoré nahrádzajú nefungujúce svaly, ale na túto úlohu nie sú primárne určené, a preto sa po čase začínajú preťažovať, bolieť, vznikajú triggerpointy a ďalšie s tým súvisiace problémy.

Čo sa týka panvového dna, tam môže byť problém napríklad v tom, že vďaka jazve je panvové dno príliš stiahnuté. To môže tak isto ovplyvňovať pohyb a peristaltiku orgánov nachádzajúcich sa v panve, napr. prekrvenosť maternice, pohyby vajíčkovodov atď. Bolesti pri močení, problémy s vyprázdňovaním a taktiež bolestivý pohlavný styk sú tiež problémy, ktoré môžu súvisieť s jazvami v panvovom dne.

Ako je možné sa o jazvy starať?

Jazvy sa musia v prvom rade dobre zahojiť nie iba na povrchu, ale aj vo všetkých vrstvách, cez ktoré rana prechádzala. To, koľko trvá, kým sa jazva zahojí, je individuálne, ale samozrejme záleží od druhu jazvy, jej miesta, liečebného režimu, ako aj od konkrétneho človeka (niekomu sa jazvy hoja rýchlejšie niekomu pomalšie). Keď je jazva dobre zahojená, je možné s ňou začať pracovať. Vhodné by bolo, aby jazvu a jej stav (najmä u tých komplikovanejších a problematickejších) skontroloval terapeut. Povie vám, na koľko je jazva zrastená, nepohyblivá a čo presne s ňou robiť.

Jazvu je potrebné uvoľňovať na povrchu aj vo vnútri. Ak je dobre zhojená, nebojte sa aj trošku pritlačiť do hĺbky. Niekomu je veľmi nepríjemné dotýkať sa svojej vlastnej jazvy. V tom prípade poproste niekoho iného, aby vám tú jazvu pouvoľňoval. Jazva sa uvoľňuje rôznymi hmatmi, či už do tvaru písmena “S”, alebo “C”, ale aj pozdĺž a naprieč jazvou.

V rámci panvového dna sa jazvy dobre uvoľňujú po zacvičení a nácviku uvoľňovania svalov panvového dna, napr. vo vani s teplou vodou, ktorá zrelaxuje svaly a aj myseľ, pretože veľa napätia a stresu sa prenáša z limbického systému ido panvového dna. Pri uvoľňovaní hrádze, môžu pomôcť aj rôzne pomôcky ako Aniball a podobné.

Táto starostlivosť nie je potrebná len pri nových jazvách, ale aj pri starších, pretože aj staré jazvy môžu byť nepohyblivé a obmedzujúce správne fungovanie organizmu Na prácu s nimi nie je nikdy neskoro.

Jazvu “nezachránia” vždy len mastičky a krémy od výmyslu sveta (aj keď vedia pomôcť pri hojení a starostlivosti), ale veľakrát pomôže práve správna starostlivosť aj formou správneho cvičenia pod odborným dohľadom. Nebojte sa navštíviť odborníka, ktorý vám ukáže presne, ako na to, a potom to už bude jednoduché:)

Ak Vás článok zaujal, sledujte aj naďalej stránku https://www.facebook.com/feesio alebo ak chcete skonzultovať alebo skontrolovať jazvy po úraze alebo operácii, prípadne máte záujem o iné poradenstvo v súvislosti s fyzioterapiou a regeneráciou či už po úraze, pôrode alebo operácii, radi Vás privítame v našom zariadení Feesio – centrum fyzioterapie v Topoľčanoch.