Masáže - druhy a účinky

Keďže u nás vo Feesio – centrum fyzioterapie v Topoľčanoch sa venujeme aj masážam, pričom množstvo ľudí ani nevie, koľko je druhov a aký je medzi nimi rozdiel, rozhodla som sa nižšie napísať niečo bližšie aj o nich.

Keď sa povie slovo masáž, každý si predstaví niečo veľmi príjemné a uvoľňujúce. Často krát si povzdychneme, keď cítime, že nám napríklad „tuhne“ krk alebo chrbát, a pomyslíme si, že by sa nám zišla masáž, ale okrem tohto uvoľňujúceho pocitu a navodenia psychickej pohody má masáž aj rôzne iné pozitívne účinky. Čo si však často ľudia neuvedomujú je, že existuje aj mnoho prípadov, kedy masáž absolvovať nie je vhodné, a môže skôr uškodiť ako pomôcť, a to najmä v súčasnosti, kedy množstvo ľudí s nedostatočným vzdelaním alebo praxou ponúka na trhu svoje služby.

Existuje viacero druhov masáži, ja sa však zameriam iba na tie, s ktorými sa stretám najčastejšie, a ktoré ponúkame aj vo Feesio.

Klasická masáž

Asi najčastejšie využívaný a najznámejší typ masáže. Klasická masáž využíva súbory hmatov a pohybov, ktoré majú konkrétny účinok na mäkké tkanivá (koža, podkožie, fascie a svaly). Tieto hmaty, majú presne daný postup, kedy sa má ktorý hmat vykonať pre konkrétne časti tela. Na základe tohto poradia, a toho ako terapeut pohyby robí, aké sú pohyby rýchle a intenzívne sa prejavuje výsledný efekt masáže. Je už na terapeutovi zistiť u každého klienta osobitne, aký typ, intenzitu a rýchlosť potrebuje, aby bol účinok masáže čo najvhodnejší.

Aké má teda klasická masáž účinky? Okrem navodenia celkovej psychickej pohody, dochádza pri nej k prekrveniu kože, podpore lymfatického systému, podpore žilového návratu, ovplyvňuje potenie, zlepšuje celkovú výmenu splodín metabolizmu, má pozitívny vplyv na tkanivá, zmierňuje bolesti, uvoľňuje svalstvo, pomáha vstrebávaniu opuchov, pozitívne ovplyvňuje spánok, prácu centrálneho nervového systému a podporuje aj obranyschopnosť organizmu. Pôsobí celkovo uvoľňujúco a relaxačne.

Kedy  nie je vhodné masáž absolvovať?

Najmä pri akomkoľvek horúčkovitom stave, akútnych zápalových ochoreniach, bezprostredne po jedle (výdatnejšom ako napríklad hlavný chod), pri a po infekčných ochoreniach, krvácavých stavoch, onkologických ochoreniach, infekciách kože, zápaloch žíl, trombózach, v tehotenstve (vtedy sa robí špeciálna tehotenská masáž, prispôsobená stupňu tehotenstva) a pod.

Reflexná masáž

Je odlišná od klasickej masáže a to nielen typom hmatov a prevedením masáže, ale aj tým, že miestom aplikácie hmatov nie je priamo postihnuté miesto, ale miesto resp. oblasť, kde sa reflexne prejavila nejakým spôsobom porucha orgánu či tkaniva. Mnohokrát ide o miesto vzdialené od miesta poruchy danej oblasti. Princípom reflexnej masáže je to, že sa ňou ovplyvňujú reflexné body, nervové receptory, čo by malo následne vyvolať reflexnú odpoveď v danom mieste.

Kedy je vhodné reflexnú masáž absolvovať?

Reflexná masáž sa odporúča pri bolestiach hlavy, migrenóznych stavoch, rôznych ochoreniach vnútorných orgánov, poruchách nervovej a hormonálnej regulácie, poúrazových a pooperačných stavoch.

Kedy nie je vhodné reflexnú masáž absolvovať?

Reflexná masáž sa neodporúča najmä pri týchto stavoch: horúčkovité stavy, akútne zápaly, infekčné ochorenia, infekcie kože, tehotenstvo a mnohé iné.

Športová masáž

Pri športovej masáži môžeme povedať, že sa vykonáva dvomi spôsobmi. Buď pred športovým výkonom, kedy je treba konkrétny sval uvoľniť, alebo nabudiť a tým ho pripraviť na výkon. Alebo naopak po športovom výkone, kedy je jej účinok uvoľňujúci a regeneračný. Od klasickej masáže sa líši v intenzite, sile a rýchlosti prevedených hmatov.

Manuálna lymfodrenáž

Ide o jemnú techniku, ktorá ovplyvňuje lymfatický systém nášho tela. Je to v dnešnej dobe moderná technika, ktorá sa využíva nielen v rehabilitácii, ale aj v kozmetickom a estetickom priemysle. Prácou s lymfatickým systémom sa dokáže ovplyvniť napr. aj stav celulitídy, či predísť tvoreniu celulitídy, preto je tak obľúbená, najmä u žien.

Manuálna lymfodrenáž sa vykonáva bez olejov a krémov, takzvane „na sucho“, aby terapeut mohol dobre vycítiť stav, ktorý je potrebné ovplyvniť.

Medzi účinky lymfodrenáže patrí zníženie, alebo odstránenie opuchov, odplavenie škodlivých látok z tela, čiže detoxikácia organizmu, posilnenie imunity, liečba dýchacích ochorení atď..

Manuálna lymfodrenáž je veľmi precízna a vykonáva sa jemne a pomaly. Je dôležité, aby ju vykonával skúsený terapeut, čo bohužiaľ nie je všade samozrejmosťou.

Dôležité je v deň vykonávania lymfodrenáže zvýšiť príjem tekutín, a to najmä čistej neperlivej vody. Vhodné je tiež obmedziť kávu, cigarety a jesť ľahšie jedlá.

Tak isto ako pri iných druhoch masáží má aj lymfodrenáž svoje kontraindikácie, sú nimi najmä bakteriálne a vírusové ochorenia, horúčkovité stavy, ochorenia pečene a obličiek, ochorenia srdca, tehotenstvo, ochorenia žilového systému a onkologické ochorenia a pod.

Ako som už v úvode uviedla masáže môžu byť veľmi prospešné a príjemné, ale pokiaľ sú vykonávané neodbornou osobou môžete byť nielen sklamaní z výsledku, ale môže dôjsť aj k ublíženiu na zdraví. Preto predtým, ako sa rozhodnete ísť sa  zrelaxovať, rozmyslite si ku komu pôjdete, aby ste nakoniec nemali viac škody ako úžitku.

U nás vo Feesio – centrum fyzioterapie v Topoľčanoch poskytuje masáže vždy len vyštudovaný fyzioterapeut, čo je zárukou jeho odbornosti. Pokiaľ si vyberiete ktorúkoľvek z vyššie uvedených masáži radi Vás u nás privítame.