S čím všetkým sa musí dieťatko vyrovnať po príchode na svet?

V nasledujúcich článkoch by som sa chcela venovať rôznym aspektom psychomotorického vývinu. Keďže niektorí ľudia si myslia, že psychomotorický vývin sa začína narodením bábätka, v tomto článku si povieme aj niečo o období ešte pred narodením. Je dôležité si uvedomiť, akými všetkými zmenami prechádza bábätko počas a po pôrode, s čím sa musí vyrovnať a ako mu pritom môžeme pomôcť, aby to bolo preň čo najmenej stresujúce.

Dieťatko má počas prenatálneho obdobia v maternici určité podmienky, v ktorých funguje a je na ne zvyknuté, ale len čo sa narodí, tak sa tieto podmienky menia. Týmto zmenám sa musí bábätko čo najskôr prispôsobiť. Respiračný, kardiovaskulárny a termoregulačný systém podstupujú významné fyziologické zmeny a musia sa prispôsobiť počas prechodu z plodu na novorodenca. Úspešná premena vyžaduje komplexnú interakciu medzi týmito systémami. Toto prispôsobenie však nie je vôbec jednoduché a aj to, ako sa bábätko dokáže zmenám prispôsobiť, má vplyv na jeho psychomotorický vývin. Aby bola preň adaptácia čo najjednoduchšia, je potrebné, aby sme mu na to vytvorili čo najlepšie podmienky. 

Bábätko má v brušku neustály kontakt s mamou. Keď sa však narodí, je už síce samostatná bytosť, ale mamu naďalej veľmi potrebuje. Preto je dôležité hneď po pôrode, aby mamička mohla byť s dieťatkom čo najviac. Dôležité je často si pokladať dieťatko na hrudník, aby svoju mamičku znova cítilo. Toto je podstatné hlavne v prvých dňoch/týždňoch po pôrode. Okrem toho, že bábätko má v brušku neustály kontakt s mamou, má tiež obmedzený pohyb. Po narodení, má zrazu obrovský priestor okolo seba, a preto, ak sa necháva bábätko “len tak na voľno” je to preň niečo nové a môže to v ňom vyvolávať stres. Preto je vhodné prvé dni a týždne, kým sa na priestor aspoň trochu adaptuje, viazať dieťatko do periniek, prípadne zavinovačiek. Osobne neodporúčam dávať dieťa do obrovských postelí, ale skôr do menších kolísok, kočíkov, detských postieľok, v ktorých sa necíti tak “stratené v priestore”, ale má istým spôsobom ohraničený priestor.

Ďalšou zmenou, s ktorou sa bábätko po pôrode musí vyrovnať, je zmena teploty prostredia. V maternici má stálu teplotu prostredia. Telo novorodenca si tvorí teplo spaľovaním “hnedého tuku”, ktorý je prítomný iba u plodu ešte v prenatálnom období a u novorodenca. Len zriedkavo je vidieť novorodenca sa triasť (svalový tras je jedna z možností vytvárania si tepla u človeka). To, aby si novorodenec zachoval termoreguláciu po narodení, je podmienené vonkajšími vplyvmi prostredia a vnútornými fyziologickými procesmi. Pri tejto adaptácii vie tiež veľmi pomôcť perinka, pretože bábätku aspoň približne pripomína a zabezpečuje potrebu stáleho tepla. Po narodení si bábätko musí zvyknúť na veci, ktoré predtým nepoznalo, napr. pohyb vzduchu, vietor, chladnejšie prostredie a naučiť sa postupne riadiť si termoreguláciu. Preto je vhodné, aby pri prebaľovaní bábätka bolo v miestnosti teplejšie.

Nie každý si tiež uvedomuje, že bábätko v brušku nemá ticho, ale vníma množstvo zvukov napr. hlas matky, tlkot jej srdca, pohyby čriev a trávenie, pohyb krvi, dýchanie a tiež k nemu doliehajú, aj keď tlmenejšie, zvuky z vonkajšieho sveta. Preto je vhodné čerstvo narodené dieťatko nevystavovať ostrým zvukom, ale rovnako nie je vhodné ho od zvuku úplne izolovať a vystavovať ho úplnému tichu. Je dobré sa s ním rozprávať pomaly, pokojne, dať mu čas, aby si vedelo zvyknúť na nové zvuky a aby ich vedelo spracovať bez zbytočného stresu. Vhodné je dieťatku spievať, keďže je zvyknuté na hlas maminky a jemné rytmické pesničky ho upokojujú.

Ďalším podstatným rozdielom po narodení je to, že bábätko malo v brušku prevažne stálu polohu (hlavne v posledných mesiacoch). S dieťatkom je preto dobré manipulovať pomaly, jemne a s pokojom a vyvarovať sa prudkých pohybov, ktoré môžu dieťatko zbytočne stresovať. Tiež je ideálne manipulovať s bábätkom zo začiatku v perinke. Musí si zvyknúť na iné pôsobenie gravitácie (keďže v brušku bolo vo vodnom prostredí). 

Veľmi dôležitá je správna manipulácia už od prvých minút, pretože tým vytvárame dieťatku pohybové návyky na celý život. O vplyve kvality psychomotorického vývinu a správne vytvorených pohybových návykov na detskú nohu som už písala aj v článku: Aké faktory majú vplyv na vznik plochých nôh a keďže psychomotorický vývin a správne pohybové návyky považujem za veľmi podstatné, plánujem sa podrobnejšie touto tematikou zaoberať aj v ďalších článkoch.

Bábätko sa po pôrode musí vyrovnať aj so svetlom, pretože v brušku malo tlmené prostredie. Nemalo úplnú tmu, pretože trochu svetla do maternice preniklo (hlavne červená, hnedá farba). Aj tak však nie je dobré  vystavovať dieťa ostrému svetlu, či už na pôrodnej sále alebo neskôr v iných priestoroch, kde sa nachádza.

Pravdepodobne najväčšou zmenou pre dieťatko po pôrode je to, že v brušku bábätko nemuselo samostatne prijímať potravu ani samostatne tráviť. Všetko malo zabezpečené vďaka pupočnej šnúre. Našťastie je to zariadené tak, že dieťa má vrodené reflexy, ktoré mu umožňujú sať mliečko od mamičky hneď po narodení. Aj tak však na to, aby dieťatko vedelo dobre prijímať potravu, tiež vplýva množstvo faktorov, napr. poloha pri kojení, pokojné prostredie a množstvo iných faktorov, ale tomu sa budem pravdepodobne venovať v inom článku.

Aj okysličovanie organizmu bolo pred pôrodom zabezpečované pupočnou šnúrou, a teda dieťatko nemuselo samostatne dýchať. Začatie samostatného dýchania je komplexný proces, ktorý zahŕňa spoluprácu biochemických, nervových a mechanických faktorov. Počas pôrodu je dieťa vystavené množstvu taktilných stimulov, najprv, keď cíti sťahy maternice a neskôr, ako prechádza pôrodnými cestami. Stimulácia, aby dieťa začalo samostatne dýchať, pokračuje po narodení, keď je novorodenec vystavený stimulom, ako je svetlo, zvuk, vôňa a bolesť. Ak má novorodenec zrelé pľúcka, tak by dýchanie malo ísť v podstate ľahko. Aj tak je však potrebné vetrať, zvlhčovať vzduch, a na spánok nechať chladnejší vzduch (samozrejme nie príliš studený).

Ako som už spomínala vyššie, v maternici sa dieťatko nachádza vo vodnom prostredí. Bolo by preto vhodné, ak by bolo možné hneď po narodení dieťatko vložiť do vaničky s príjemne teplou vodou, aby prechod z bruška na náš svet bol pre neho jednoduchší. Veľmi dobré je aj pravidelné kúpanie. Väčšina detí vodu zbožňuje.

Ako sami vidíte, tých zmien, s ktorými sa musí dieťatko vyrovnať, je veľmi veľa. To, ako kvalitne sa adaptuje na náš svet, má dosah na jeho ďalšie prospievanie, napredovanie a vývin. Taktiež to má veľký vplyv na jeho pohodu, pokoj, spánok, papanie, náladu a aj nasledujúci psychomotorický vývin. To, či je dieťa v kľude, dobre spinká a papá má vplyv aj na ďalšie veci, napr. aj na mamičku a jej pohodu:).

Doprajme preto dieťatku čo najpohodovejší štart do života, o to to bude jednoduchšie a pokojnejšie aj pre nás.

Ak Vás článok zaujal, sledujte aj naďalej stránku https://www.facebook.com/feesio alebo ak chcete poradiť ohľadne pôrodu, predpôrodnej prípravy, popôrodnej regenerácie alebo psychomotorického vývinu a správnej manipulácie s bábätkom, radi Vás privítame v našom zariadení Feesio – centrum fyzioterapie v Topoľčanoch.