Prečo nevodiť dieťatko za ruky

Potom ako som v minulom článku o trakčnej skúške rozobrala prečo doma neťahať deti za rúčky z ľahu do sedu rozhodla som sa pokračovať vo vysvetľovaní a poukazovaní na mnohé zlozvyky, s ktorými sa stretávam, a ktoré by mohli uškodiť správnemu psychomotorickému vývoju dieťatka.

V tomto článku si vysvetlíme, prečo nie je ideálne vodiť dieťatko za ruky.

Vidíme to všade, malé bábätká, ktoré sa potácajú z nohy na nohu, vedené rodičmi, či starými rodičmi za rúčky zdvihnutými vysoko nad hlavou. Je to bežné, ale je to aj pre dieťatko prospešné? Aký to môže mať vplyv na jeho chôdzu? Naučí sa chodiť skôr, alebo práve naopak to nástup jeho chôdze zabrzdí?

To, kedy dieťatko začne samostatne chodiť, je veľmi individuálne. Podieľajú sa na tom mnohé faktory, ako kvalita predošlého psychomotorického vývoja, prostredie v ktorom sa mohlo hýbať, motivácia ktorú má, jeho osobnosť a povaha, ale aj telesné a genetické faktory, ako napríklad svalové napätie. Všeobecne zaužívané medzi mnohými rodičmi (a starými rodičmi) je, že keď dieťatko dovŕši 1. rok, malo by chodiť.  Nie je to tak. Každé dieťa má svoj čas, kedy to príde, netreba ho porovnávať s rovesníkmi.

Pod pojmom samostatná chôdza rozumieme to, keď sa vie dieťatko samostatne rozbehnúť, zmeniť smer a zastaviť. Tomuto predchádza najprv stoj s oporou o nábytok, obchádzanie nábytku, samostatný stoj a až neskôr chôdza. Je veľmi dôležité, aby si dieťa prešlo všetkými týmto stupňami, pretože v každom jednom si trénuje mnoho vecí. Napríklad ako zaťažiť chodidlo, ako ho položiť na zem, ako “uchopiť” terén, ako si nastaviť a meniť ťažisko, ako spevniť trup, ako používať jednotlivé svaly, atď. atď. Zároveň pri týchto procesoch dozrieva aj nervová sústava dieťatka a stáva sa na chôdzu zrelším.

No a potom prídeme my rodičia a naši rodičia, celí nadšení, že dieťatku pomôžeme že bude chodiť, veď ono to už chce, chytíme ho za rúčky a poďme na to. Ale čo sa pri tom deje?

Chôdza ťahaním za ruky sa veľmi odlišuje od tej, ktorú má dieťatko vykonávať samostatne. Prvá vec je ťažisko. Tým, že je opreté, zavesené o ruky vodiaceho, tak sa ťažisko presúva smerom dopredu. Skúste si všimnúť, keď tak uvidíte niekoho chodiť, že je to malé dieťatko často prehnuté ako luk. V tomto postavení nemôžu správne fungovať bruško, stabilizátory trupu a chrbtice.

Keďže sú deti vzrastom malé a rodič je oproti nemu veľký, musí sa k nemu skláňať a chtiac či nechtiac mu vyťahuje a ťahá ruky nahor, a zároveň sa mu na ne dieťatko zavesí, čo opäť vedie k nesprávnemu postaveniu ramenného pletenca a krčnej chrbtice.

Čo sa týka došľapu a položenia chodidla na zem, jeho zaťaženia a aktívnej práce chodidla, tiež je to pri vodení za ruky iné, ako pri samostatnej chôdzi. Mnohokrát vidno nášľap na špičku, namiesto zaťaženia celého chodidla a chýba aktívna práca prstov pri odraze dopredu.

Netreba zabúdať ani na psychologický moment vodenia za ruky, pri ktorom sa dieťa spolieha na niekoho iného ako na seba a tým pádom sa môže predĺžiť čas, kým sa samo rozhodne pustiť a vykročiť. Aj z týchto dôvodov považujem vodenie za ruky, aj keď väčšinou dobre myslené, za kontraproduktívne a často namiesto urýchlenia samostatnej chôdze sa dieťatko naučí nesprávne pohybové vzory.

Takže to teraz zhrniem. Ako pri svojej práci vždy tvrdím, najlepšie je, keď má dieťatko na všetko dosť času a začne chodiť keď je na to ono samo pripravené. Mentálne aj fyzicky. Pomáhajme mu tak, že mu nepomáhame:). Sledujme jeho vývoj, buďme mu nápomocní, vytvárajme mu tie najlepšie podmienky a ono (keď príde ten pravý čas), tak sa nám odmení prvými samostatnými krôčikmi a radosťou z toho, že to zvládlo samé:)

Samozrejme, ak sa vám niečo nezdá na chôdzi vášho dieťatka a nie ste si istí, či je všetko tak ako má byť, vždy môžete zájsť za odborníkom, ktorý ho zhodnotí a poradí vám čo treba prípadne robiť.

Ak Vás článok zaujal viac článkov napr. o tom či dieťa potrebuje topánky ak ešte nechodí alebo podrobnejšie vysvetlenie toho prečo neurýchľovať psychomotorický vývoj dieťatka ako aj o iných témach nájdete na https://feesio.sk/blog/  prípadne sledujte aj naďalej stránku https://www.facebook.com/feesio.

Ak chcete skonzultovať stav vášho dieťatka, prípadne nechať nožičky dieťatka vyšetriť na podoskope, naučiť sa správne manipulovať s dieťatkom, radi Vás privítame v našom zariadení Feesio – centrum fyzioterapie v Topoľčanoch, kde sa venujeme bábätkám ako aj dospelým.