Trakčná skúška alebo čo nerobiť doma s dieťatkom

Keďže sa ako fyzioterapeut venujem psychomotorickému vývoju detí, často sa stretávam s rôznymi argumentami a teóriami (zväčša nepodloženými) o tom, čo robiť a nerobiť s dieťatkom. Aj preto som sa rozhodla vo svojich článkoch šíriť osvetu a objasňovať aj niektoré informácie a zvyky, s ktorými sa stretávam a ktoré, by mohli uškodiť správnemu psychomotorickému vývoju dieťatka.

Často mi rodičia vravia, že niekde videli, počuli alebo dostali informáciu, že majú bábätko doma ťahať za rúčky z ľahu do sedu, že to posilňuje bruško, a že to treba cvičiť. Môj názor je jasný – nie, neposilňuje a rovno odporúčam, nerobte to!

V nasledujúcich riadkoch vysvetlím prečo:

Určite rodičia na poradniach u pediatra, alebo u fyzioterapeuta videli, ako doktor či fyzioterapeut vezme dieťatko za rúčky a pomaly ho ťahá skoro do sedu. Robieva to viac krát, počas poradní a v rôznom veku dieťatka. Tento pohyb, manéver, sa volá trakčná skúška. Ide o diagnostickú skúšku, kedy pre každému vývojovému mesiacu dieťatka prislúcha konkrétna odpoveď, reakcia organizmu.  Napríklad dvojmesačné dieťa pri tejto skúške drží hlavičku inak a iný pohyb urobia aj nožičky, ako v treťom, štvrtom, šiestom, či deviatom mesiaci. To, ako organizmus zareaguje, aký pohyb urobí dieťatko, ako dokáže hlavičku zapojiť do pohybu, čo urobia nožičky ukáže vyšetrujúcemu lekárovi alebo fyzioterapeutovi, ako sa vyvíja a napreduje nervová sústava, aká je zrelá, aké prípadné odchýlky vo vývoji by dieťatko mohlo mať. Trakčná skúška sa vykonáva spolu s inými testami a skúškami, ktoré nám dokopy dajú správne informácie o motorickom vývoji dieťatka.

Keďže na poradni býva málo času, tak nie vždy sa dá všetko vysvetliť a mnoho rodičov si myslí, že týmto pohybom sa posilňuje u dieťatka bruško a s dobrým úmyslom to s dieťatkom “cvičí” aj doma.

Je to síce veľmi dôležitá skúška, ale bruško sa ňou neposilňuje. To, aby brušné svaly dobre fungovali a správne sa zapájali, ovplyvňuje mnoho faktorov už od novorodeneckého obdobia. Niektoré sú genetické, ako napríklad svalové napätie, a niektoré vytvárame a ovplyvňujeme manipuláciou s dieťatkom, prostredím kde dieťatko trávi čas, tým ako sa s dieťatkom hráme, ako ho lákame k aktivite  atď..

Nikde v rámci pohybového vývinu (pokiaľ je všetko v poriadku) nevidieť, že by sa dieťatko samo z ľahu priamo posadilo. To, ako s dieťatkom manipulujeme a hýbeme dáva dieťatku informáciu, ako by to malo ono robiť samo. Ak to robíme nesprávnym spôsobom, ono si to zapamätá a bude k tomu inklinovať. 

Bruško si dieťatko posilňuje dvíhaním rúk, nôh nad podložku keď leží na chrbátiku, otáčaním do pravej aj ľavej strany, lozením po rovnom povrchu, ale aj preliezaním cez všetky možné prekážky, lozením po schodoch a pri mnohých iných aktivitách.

Do sedu sa dieťatko dostáva práve zo štvornožkovania, či cez šikmý sed (medzi 7 až 9 mesiacom).

Takže vám znovu odporúčam, nerobte tento “cvik” s vašim bábätkom, existuje mnoho cvikov, polôh, hier, v ktorých sa dá krásne posilniť a aktivovať bruško, chrbátik aj celé telíčko tak, aby to podporilo správny vývin dieťatka:). Trakčná skúška, ktorú vykonáva odborník pri vyšetrení však takýmto cvičením na posilnenie bruška rozhodne nie je. 

Ak Vás článok zaujal, viac článkov napr. o tom prečo neurýchľovať psychomotorický vývoj dieťatka alebo aké faktory majú vplyv na vznik plochých nôh, ako aj o iných témach nájdete na https://feesio.sk/blog/  prípadne sledujte aj naďalej stránku https://www.facebook.com/feesio.

Ak chcete skonzultovať stav vášho dieťatka, naučiť sa správne manipulovať s dieťatkom alebo Vás trápia problémy s pohybovým aparátom, radi Vás privítame v našom zariadení Feesio – centrum fyzioterapie v Topoľčanoch, kde sa venujeme rovnako bábätkám ako aj dospelým.

V rámci poradne psychomotorického vývoja si všetky potrebné cviky, hry a manipulácie ukazujeme a učíme tak, aby boli dieťatko aj rodičia spokojní, pretože šťastné dieťa rovná sa šťastní rodičia:)